Nowe zastosowanie znanych substancji

Substancje dobrze znane i powszechnie stosowane w jednej gałęzi medycyny mogą być przydatne także w innych jej obszarach. Tak jest na przykład z opatrunkami na bazie celulozy i żelatyny, od dawna wykorzystywanymi przez chirurgów. Dr n. farm. Dorota Kida z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu w ramach swojej pracy naukowej postanowiła zbadać przydatność takich opatrunków w leczeniu chorób przyzębia.

W stomatologii nie ma opatrunków w formie gąbki stricte aplikowanej do kieszeni przyzębnej ani podawanych za jej pomocą antybiotyków. Ich opracowanie to właśnie efekt naszej pracy ? mówi dr Kida.

Za swoje osiągnięcia Pani Doktor otrzymała II nagrodę w V edycji Lidera Nauk Farmaceutycznych.

 

Czytaj

Komisja rozpoczęła obrady

W trakcie posiedzenia zorganizowanego 11 marca w siedzibie Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego Komisja Konkursowa zainaugurowała prace nad wyłonieniem laureatów VI edycji Konkursu. Najlepszą trójkę jurorzy wybiorą spośród 16 rozpraw zgłoszonych przez 9 wydziałów farmaceutycznych. 

Czytaj

Innowacje na wagę złotych

242,5 mln złotych ? to kwota wydana w 2013 roku na badania i rozwój przez działające
w Polsce firmy farmaceutyczne. Stanowiło to 7,3% wszystkich inwestycji w innowacyjność dokonanych w naszym kraju. Współczesna branża farmaceutyczna potrzebuje nowych rozwiązań, dlatego aktywnie ich poszukuje.

Czytaj

Mikrosfery alginianowe w walce z Helicobacter pylori i cukrzycą typu 2.

Mikrosfery alginianowe, dzięki swoim właściwościom, mogą stanowić świetny nośnik dla substancji lecznicznych, które powinny powoli i stopniowo uwalniać się do organizmu. Dzięki temu z ich wykorzystaniem można na przykład opracować nowoczesną, skuteczną postać leków stosowanych w walce z zakażeniem Helycobacter pylori.

Badaniem potencjału mikrosfer alginianowych zajęła się w ramach swojego doktoratu dr n. farm. Marta Szekalska z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Jej rozprawa zdobyła III miejsce w V edycji Konkursu Lider Nauk Farmaceutycznych.

Zapraszamy do lektury wywiadu, w którym dr Szekalska opowiada o przedmiocie i celu swoich badań!

Wywiad pierwotnie ukazał się w „Gazecie Farmaceutycznej” (1/2019)

Czytaj

Potrzebujemy najlepszych rozwiązań

 

Potrzebujemy najlepszych rozwiązań, zarówno w bieżącej produkcji, jak i we wdrażaniu nowych produktów na rynek. Stąd tak ważna jest dla nas aplikacyjność polskiej nauki ? mówi dr n. farm. Renata Pawlak-Morka, dyrektor rozwoju produktów Gedeon Richter Polska, zasiadająca także w Komisji Konkursowej VI edycji.

Zapraszamy do lektury wywiadu z panią dyrektor, zamieszczonego w „Gazecie Farmaceutycznej” (4/2018).

Czytaj