Innowacje na wagę złotych

242,5 mln złotych ? to kwota wydana w 2013 roku na badania i rozwój przez działające
w Polsce firmy farmaceutyczne. Stanowiło to 7,3 % wszystkich inwestycji w innowacyjność dokonanych w naszym kraju. Współczesna branża farmaceutyczna potrzebuje nowych rozwiązań, dlatego aktywnie ich poszukuje.

Opłacalne inwestycje

Wspomniane powyżej inwestycje przyniosły wymierne efekty: z danych GUS wynika, że co drugie polskie przedsiębiorstwo farmaceutyczne zasługuje na miano innowacyjnego. Dlatego też branża farmaceutyczna to niezmiennie najbardziej innowacyjna gałąź polskiego przemysłu. Stąd m.in. bierze się rosnąca wartość rynku farmaceutycznego. W 2017 roku było to 31 mld zł. Wszystko to sprawia, że firmy działające w tym obszarze odpowiadają za 1,3% polskiego PKB.

Nie byłoby to jednak możliwe bez odpowiednich nakładów na badania i rozwój. Pozytywnym przykładem może być w tym zakresie firma Gedeon Richter Polska, która od 2002 na ten cel przeznaczyła łącznie 200 mln zł.

Obecnie inwestujemy w wysokospecjalistyczne dające przewagę rynkową rozwiązania.
W dzisiejszych czasach unikatowe kompetencje i wdrażanie nowoczesnych, zaawansowanych technologii jest podstawą konkurencyjności ? zwraca uwagę dr Renata Pawlak-Morka, Dyrektor Rozwoju Produktu w Gedeon Richter Polska.

Konkurencja dla najlepszych

Najważniejszym projektem firmy jest w tej chwili rozbudowa laboratorium, w którym opracowywane będą metody przemysłowej produkcji leków w formie nanocząsteczek. Do tego potrzebne są oczywiście najbardziej innowacyjne rozwiązania i najlepsi specjaliści z obszaru farmacji.

To właśnie z myślą o nich powstał Konkurs Lider Nauk Farmaceutycznych, zorganizowany przez ?Gazetę Farmaceutyczną? i Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne. Wyłącznym partnerem jest od początku Gedeon Richter Polska. Bieżąca, szósta edycja właśnie wchodzi w decydującą fazę. Spośród doktorów nauk farmaceutycznych biorących udział w rywalizacji, Komisja Konkursowa VI edycji pod przewodnictwem prof. Janusza Pluty w trakcie rozpoczynających się niebawem obrad wyłoni autorów najbardziej nowatorskich rozpraw.

Czekamy zatem na kolejnych Liderów, na których z kolei czekają nagrody finansowe. A także ? dla laureata pierwszego miejsca ? staż w laboratoriach Gedeon Richter Polska.