Jakie zmiany w piersiach powinny niepokoić? Czyli jak sprawdzić, czy mam raka piersi?
Rak piersi to choroba, która co roku dotyka miliony kobiet na całym świecie. Zmiany występujące w piersiach nie zawsze są widoczne na pierwszy rzut oka, a wczesne stadium nowotworu niejednokrotnie ciężko rozpoznać ze względu na brak bodźców bólowych. Samodzielne wykrycie takiej zmiany jednak jest możliwe poprzez częste samobadania oraz coroczne badania mammograficzne. Co jednak jeśli rak piersi zostanie potwierdzony? Jakie są objawy oraz czym się charakteryzuje?
Jak wyglądają guzy na piersiach?
Guzy na piersiach często wykrywane są przez same kobiety, które choroba dotknęła. Chora, poprzez sam dotyk swojej piersi, jest w stanie samodzielnie wyczuć, że dzieje się coś niedobrego. Same guzy często są dość twarde oraz miewają nierówną powierzchnię, charakteryzującą się dobrze wyczuwalnymi granicami. Bolesny guz w piersiach to jednak rzadkość, gdyż takie guzy najczęściej nie przejawiają bodźców bólowych, stąd tak ciężko je wykryć. Coraz częstszym zjawiskiem są zatem badania w technologii 3D, które są w stanie z wizualizować, jak wyglądają guzy na piersiach. Najczęściej ukazywane są jako występujące zmiany torbielowate. Jakie jednak wyróżnia się rodzaje guzów piersi?
Jakie wyróżniamy rodzaje guzów w piersiach?
Guz piersi to bardzo niepokojące zjawisko, które występując u kobiety, potrafi dostarczyć mnóstwo paniki oraz czarnych myśli. Na szczęście sam guzek, który kobieta może wyczuć samodzielnie, bądź też podczas wizyty u lekarza – nie zawsze musi oznaczać najgorszy scenariusz. Najczęściej zatem mamy do czynienia z łagodnymi nowotworami. Samych rodzajów jest kilka, a każdy charakteryzuje się inaczej. Warto jednak zapoznać się z ich najczęstszymi odmianami. Guzy w piersiach rodzaje:
- Włókniaki i gruczolakowłókniaki – to guzki występujące w piersiach zazwyczaj pojedynczo, najczęściej wśród młodych kobiet. Włókniak to twardy guz w piersiach, który zazwyczaj nie daje oznak bólowych, bądź też żadnych innych dolegliwości. Gruczalowłókniaki zatem niezwykle rzadko są w stanie przemienić się w zmianę złośliwą.
- Tłuszczaki – to zmiany, które występują jako forma łagodnych guzków tworzących się w tkance tłuszczowej piersi. Sama ich obecność zazwyczaj nie jest przesłanką do tego, aby wymagać interwencji chirurgicznej. Jednak gdy tłuszczak rozszerza się w znacznym tempie, powodując dyskomfort oraz ból u pacjentki – wówczas chirurg decyduje się na jego usunięcie.
- Torbiele – torbiele są częstymi zmianami, które wykryć można w piersi. W momencie rozrostu oraz zrastania się nabłonka przewodów mlecznych – zaobserwować można pojawienie się torbieli. Na szczęście samo zjawisko nie wpływa w znaczny sposób na zwiększenie ryzyka raka piersi..
- Brodawczaki wewnątrzprzewodowe – pojawienie się brodawczaków najczęściej występuje podczas zbyt wysokiego rozrostu komórek nabłonka. Wówczas z sutków wydobywa się specyficzna wydzielina o charakterze krwistym, bądź surowiczym.
- Guzy liściaste – ten rodzaj guza charakteryzuje się dosyć sporym ryzykiem zmiany złośliwej, który wykazuje duże tempo wzrostu.
Samych rodzajów guzów piersi występuje sporo i choć nie każdy wykazuje tendencję do przemiany w odmianę o charakterze złośliwym – tak każdy z nich powinien być skonsultowany z lekarzem w myśl zasady: „Lepiej zapobiegać, niż leczyć”.
Jakie są objawy raka sutka?
Początkowe stadium raka sutka najczęściej występuje w sposób bezobjawowy, stąd przy samym początku choroby tak trudno o odpowiednią diagnozę oraz wykrycie samej zmiany, którą najczęściej wykrywa się podczas corocznej profilaktycznej mammografii. Sama mammografia jest szeroko zalecana dla każdej kobiety niezależnie od wieku. Im szybciej wykryta zostanie zmiana – tym prędzej można zastosować odpowiednią diagnostykę oraz leczenie, które to w znacznym stopniu rzutować będzie na zdrowiu oraz niejednokrotnie życiu badanej kobiety.
Rak sutka objawy przejawia najczęściej w postaci guza, którego to w wielu przypadkach odkrywa sama dotknięta chorobą osoba. Sam guz najczęściej jest bezbolesny. Innym objawem, który charakteryzuje raka sutka – jest specyficzna wydzielina, która sączy się z brodawki sutkowej, a same sutki mogą charakteryzować się owrzodzeniem lub zmienionym zabarwieniem. Symptomy raka sutka, mogą objawiać się również zmianami skórnymi, które to najczęściej mogą przybrać zaczerwieniony kolor.
Jak samodzielnie odróżnić gruczoł od guza?
Samobadanie piersi jest częstą praktyką wśród kobiet, pozwalającą na odpowiednio wczesne wykrycie zmian w piersi, z którymi to należy czym prędzej zwrócić się do lekarza celem dalszej diagnostyki. Jakie jednak zmiany w piersiach powinny niepokoić podczas samobadania? Najczęściej jest to występujący rumień, zgubienia oraz obrzęki. To pierwsze symptomy, które powinny zapalić czerwoną lampkę u każdej kobiety. Po wystąpieniu powyższych zaleca się wizytę u lekarza. Jednak jak odróżnić gruczoł od guza?
Samoistne rozróżnienie gruczołu oraz guza często jest utrudnione poprzez grudkową konsystencję, oraz samą budowę kobiecej piersi. Jednak dokonując częstego samobadania piersi, kobiety są w stanie poznać dokładnie jej symetrię oraz strukturę, w której to każda zaobserwowana zmiana powinna zaniepokoić samą badaną. Nie da się jednak samoistnie w 100% odróżnić gruczołu od guza. Jedyną metodą, która może definitywnie potwierdzić zaistniałą zmianę w piersi – jest badanie USG w połączeniu z biopsją.
Czy guzek nowotworowy boli przy dotyku?
Jednym z częstych pytań, które kierowane są do lekarzy w odniesieniu do guza, jest fakt czy guzek nowotworowy boli przy dotyku. Zmiany zachodzące w piersiach są bardzo skomplikowane, a struktura samej piersi często nie daje stuprocentowej pewności, czy do czynienia mamy z guzem, czy też z gruczołem. Problematyczny w tym wszystkim jest fakt, że sam guz najczęściej we wczesnym stadium występowania – nie daje oznak bólowych. Dlatego też tak ważne jest coroczne profilaktyczne badanie piersi mammografem oraz samobadanie, które to powinno być wykonywane przez każdą kobietę regularnie, w taki sposób, aby dokładnie poznać symetrię i strukturę piersi.
Czy menopauza ma wpływ na ból w piersiach?
Ból w piersiach a menopauza. Czy te dwa stany mają ze sobą cokolwiek wspólnego? Menopauza, czyli potocznie zwane przekwitanie to efekt trwałego ustania cyklu miesiączkowego. Z biologicznego punktu widzenia, wystąpienie menopauzy u kobiety – wiąże się z utratą możliwości rozrodczych – czyli utraty płodności. Jest to efekt naturalny, którego w żaden sposób nie da się powstrzymać a, który prędzej czy później dotyka każdą kobietę. Podczas występowania menopauzy zaobserwować można różne symptomy oraz dokuczliwe stany. Jednym z nich niewątpliwie jest ból w piersiach, który również może występować przy menopauzie. W tym okresie u kobiety zachodzi spadek stężenia hormonów płciowych w organizmie oraz zanikanie tkanki gruczołowej w sutkach – co skutkować może niejednokrotnie bólem w tych okolicach. Czy jest to ból groźny? Zdecydowanie nie, jednak jeśli nie jesteśmy pewni źródła bólu – najlepsza będzie konsultacja lekarska, bądź stosowne badanie USG, które pomoże profilaktycznie wykluczyć wszelkie możliwe zmiany nowotworowe.
Czy mężczyzna też może mieć raka piersi?
Rak piersi to choroba, która dotyka corocznie miliony kobiet na całym świecie. Przyjmuje się, iż nowotwory piersi stanowią blisko 25% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe, które wykrywane są wśród kobiet. W samej Polsce w ciągu roku stwierdzanych jest kilkanaście tysięcy przypadków nowotworów piersi. Jest to zatrważająca ilość, która niestety posiada tendencję wzrostową. Dlatego też tak ważna jest profilaktyka oraz badania piersi. Szacuje się iż najczęściej rak piersi występuje u kobiet z przedziału wiekowego 50-69 lat.
Rak piersi występuje najczęściej u kobiet, jednak niezwykle rzadko zdarza się sytuacja, w której to na raka piersi jest w stanie zachorować nawet mężczyzna. Zjawisko to nie jest częste jednak tak jak u kobiet – równie niebezpieczne. Wśród licznych badań oraz potwierdzonych przypadków zachorowań, przyjmuje się, iż u mężczyzn w wieku do 35 lat ryzyko zachorowania wynosi zaledwie 0,1 na 100 tysięcy osób. Ryzyko to wzrasta wraz z wiekiem, dlatego też p po ukończeniu 85 roku życia – wzrasta do 6,5 na 100 tysięcy osób.
Rak piersi objawy ukazuje przeróżne, a każdy z nich wymaga odpowiedniej interwencji oraz dalszych badań. Rak to choroba, która postępuje niezwykle szybko, a wykrycie jej we wczesnym stadium – jest w stanie niejednokrotnie uratować zdrowie, a nawet życie nie tylko kobiety, a również mężczyzny – z tego względu, iż rak piersi u mężczyzn, choć rzadki – nadal występuje i potrafi wyniszczyć nawet w pełni zdrowego człowieka.