Home Medycyna Kamica nerkowa – co warto wiedzieć?

Kamica nerkowa – co warto wiedzieć?

by KrystianLek

Kamica nerkowa to jedna z częstszych chorób, z jakimi muszą się mierzyć nasze drogi moczowe. Co warto wiedzieć na jej temat? Jak w porę rozpoznać problem?

Czym jest kamica nerkowa?

Kamica nerkowa to choroba, za którą odpowiadają kamienie tworzące się w nerkach lub innych częściach dróg moczowych. Do ich powstania przyczyniają się związki chemiczne, które tworzą złogi zwane kamieniami. Złogi te stają się przyczyną silnego bólu oraz problemów wynikających z zatrzymania moczu. Objawy, które są najbardziej charakterystyczne dla kamicy nerkowej, to: nudności, wymioty oraz krwiomocz. Symptomów tych nie można ignorować, gdyż zastój moczy prowadzi do zakażenia, którego skutkiem może być nawet ostra niewydolność nerek.

Skąd biorą się takie problemy z kamieniami nerkowymi?

Dlaczego w naszych drogach moczowych powstają groźne złogi? Wynika to z roli, jaką pełnią w naszym organizmie nerki. Jednym z ich głównych zadań jest oczyszczanie krwi ze szkodliwych substancji i odprowadzanie ich z organizmu wraz z moczem. Część osadów może jednak pozostać w drogach moczowych, tworząc w nich osad. Może on zostać usunięty z organizmu z moczem, może się jednak przemienić w złogi. Dlaczego?

Istnieje wiele czynników sprzyjających tworzeniu się kamieni nerkowych. Istotny wpływ mogą tu mieć wady związane z budową dróg moczowych, przebyte infekcje lub czynniki genetyczne. Skłonność do tworzenia się kamieni nerkowych może mieć też związek z chorobami przewodu pokarmowego, nadczynnością przytarczyc lub drobnymi zaniedbaniami. Tym najczęstszym jest picie zbyt małej ilości wody, co skutkuje odwodnieniem organizmu i problemami związanymi z pracą nerek oraz stanem dróg moczowych.

Kamica nerkowa kontra medycyna

Na czym może polegać leczenie kamicy nerkowej? O tym decyduje lekarz na podstawie wyników badań. Współczesna medycyna daje nam wiele możliwości. W większości przypadków stosowane jest leczenie farmakologiczne, choć w przypadku dużych kamieni niezbędna staje się operacja. W usuwaniu kamieni nerkowych pomagają też nowoczesne metody, wśród których bardzo ważne miejsce zajmuje litotrypsja przezustrojowa. Polega ona na rozbijaniu kamieni za pomocą tzw. fali wstrząsowej. Dzięki temu złogi rozpadają się na maleńkie kawałki, które są następnie usuwane z organizmu wraz z moczem.

Kamica nerkowa to bolesna choroba, której nie możemy lekceważyć. Im prędzej zgłosimy się z pierwszymi jej objawami do lekarza, tym lepiej dla nas. Warto też pamiętać, że choroby tej w wielu przypadkach możemy uniknąć, a wypijanie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia to podstawa.

You may also like