Home Medycyna Zapalenie zatok. Objawy, leczenie i 8 domowych sposobów na poprawę stanu zdrowia.

Zapalenie zatok. Objawy, leczenie i 8 domowych sposobów na poprawę stanu zdrowia.

by KrystianLek

Co to jest zapalenie zatok? 

Zapalenie zatok to stan zapalny tkanek wyściełających zatoki. Zatoki są zwykle wypełnione powietrzem, ale kiedy stają się zablokowane i wypełnione płynem, zarazki takie jak grzyby, bakterie i wirusy mogą się rozwijać i powodować infekcje. Powoduje to, że oczy stają się łzawiące, pojawia się swędzenie i ból w okolicach nosa, jak również towarzyszy temu uporczywy ból głowy.

Objawy zapalenia zatok.


Główne objawy wywołane przez tę chorobę są następujące:

  • ból twarzy (zwykle ból w policzkach);
  • katar i duszność w nosie;
  • utrata zmysłu węchu;
  • kaszel;
  • nieświeży oddech;
  • zmęczenie;
  • ból głowy;
  • czasami gorączka.


Co powoduje zapalenie zatok?


Zapalenie zatok jest dość częstą dolegliwością występującą wśród młodzieży, zwłaszcza z powodu narażenia na niektóre alergeny i warunki środowiskowe. Zazwyczaj zapalenie zatok pojawia się, gdy ktoś jest uczulony na niektóre rodzaje kurzu lub sierść zwierząt. Mówi się, że futro zwierząt wyzwala objawy infekcji, a także może powodować zaostrzenie zapalenia zatok. Dodatkowo czynnikiem ryzyka tego zaburzenia może być palenie papierosów. 

8 naturalnych domowych sposobów na zapalenie zatok.


W przypadku wystąpienia któregokolwiek z powyższych objawów należy najpierw skonsultować się z lekarzem. Lekarz przepisze leki, które złagodzą objawy. Może on również zaproponować różne zabiegi, które mogą go całkowicie wyeliminować. Zabiegi mogą być drogie, więc wielu woli przyjmować leki. 

Domowe sposoby mogą przynieść natychmiastową ulgę i utrzymać cię pod kontrolą przez jakiś czas, przynajmniej do czasu ponownego otwarcia apteki i przychodni. Mogą one również stopniowo wyleczyć infekcję zatok i zapobiec nawracającym chorobom zatok. Poniżej przedstawiamy niektóre z naturalnych środków zaradczych w leczeniu zapalenia zatok.


Inhalacja parą wodną.


Wdychaj gorącą parę wodną z miski. Koniecznie dodaj do ciepłej wody kilka kropel olejku mentolowego. Poprawi to objawy zatkania nosa i złagodzi ból. 

Picie dużej ilości wody.


Pij dużo wody, aby utrzymać cienki śluz. Pomoże to również zmniejszyć gorączkę i bóle głowy. 

Zupy.


Spożywaj dużo zup. Pozwoli to również zachować odpowiednie nawodnienie organizmu. Zupy z kurczaka szczególnie mogą zmniejszyć produkcję śluzu. 

Herbata z mięty pieprzowej.


Herbata z mięty pieprzowej zawiera mentol. To rozrzedzi śluz i oczyści przekrwienie. Cebula i czosnek.
Połącz z kilkoma kroplami oliwy z oliwek i jedz. Pomoże to rozpuścić i usunąć śluz. Można też wrzucić do gorącej wody kilka posiekanych cebul, a następnie wdychać jej parę. 

Ocet jabłkowy.


Zrób napój z 2 łyżeczek octu jabłkowego, 150 ml. wody i odrobiny miodu dla smaku. Pij ją ciepłą trzy razy dziennie. Burak.
Posiekane buraki ugotować w wodzie. Później, gdy jest ciepły, wlej trzy krople do nozdrzy przed pójściem spać. Powtarzaj to przez kilka dni. 

Imbir.


Zrób domową herbatę imbirową. Następnie pij kubek co 5 godzin, póki jest gorący. Wykazano również, że środek ten poprawia objawy ciężkiej infekcji zatok.

You may also like